Rojšín

Osada je částí obce Brloh. Nadmořská výška: 550 m.n.m.
Rozloha katastru 370 ha.

Historie obce

Osada Rojšín je prastará. Ví se, že dříve část náležela ke Křemži, kde vládli Dubenští z Chlumu, druhá část (devět lánů) Rožmberkům na Krumlově. V roce 1890 měl Rojšín dvacet sedm domů a 192 obyvatel.
K obci Rojšín v devatenáctém století náležely i osady Chmelná a Stupná, a ta až do druhé poloviny čtyřicátých let dvacátého století. Dnes je Rojšín součástí obce Brloh. V Rojšíně najdete téměř zachovalou původní náves se selskými statky, jejichž štíty svědčí o tom, že Rojšín je jednou z jižních výsep selského baroka, někde se dosud dochovaly i původní dřevěné stodoly. Kaple Sv. Kříže, stojící na návsi pochází z poloviny devatenáctého století.

Památkové objekty:

Kaple Sv.Kříže                                                                               

Výklenková kaplička Panny Marie

Špýchar na čp.21

 

 

 

 

 

Slavné osobnosti osady

Filip Matěj Josef Klimeš 5. 9. 1809 - 27. 3. 1886.

Kněz, knihovník a archivář tepelského kláštera. Osobnost na svou dobu mimořádného rozhledu. Mezi jeho nejvýznamnějšími počiny bylo vydání významné středohornoněmecké památky, nejznámějšího tepelského rukopisu "Codax Teplensis" tiskem, za což obdržel Velikou zlatou medaili od císaře Františka Josefa I. a shromáždění podkladů pro svatořečení bl. Hroznaty, který se stal patronem Plzeňské diecéze politických vězňů.
Místní zvyky

Obyvatelé osady slaví každou první neděli v červenci tzv. Prokopskou pouť.